• Rok szkolny 2017/2018

        •  

           

          „ŚWIERSZCZ ZA KOMINEM”

          POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY

          O TYTUŁ MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA

           

          27 listopada w Dziale Regionalnym odbył się Finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego  o Tytuł Mistrza Pięknego Czytania pt. "Świerszcz za kominem”. Do konkursu zgłosiło się 27 uczniów klas I - III z terenu naszego powiatu. Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, popularyzacja książek dla dzieci znajdujących się w zbiorach biblioteki oraz wyrabianie  nawyku czytania, jako formy spędzania wolnego czasu. Zadaniem uczniów było jak najładniejsze zaprezentowane wybranego fragmentu ulubionej książki. Uczestników konkursu oceniała komisja, w skład której wchodzili pracownicy biblioteki.

          Naszą szkołę reprezentowali: Antonina Miszkiel z klasy 3d oraz Dawid Borger z klasy 2b. Rywalizacja z rówieśnikami z innych szkół była trudna - spotkali się najlepiej czytający w powiecie polickim! Mimo dużej konkurencji wyróżnienie otrzymał Dawid Borger, któremu serdecznie GRATULUJEMY.

          Zachęcam wszystkich uczniów naszej szkoły do licznego udziału w konkursach czytelniczych. Czytanie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój ludzki. Uczy myślenia i zapamiętywania, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się, wyrabia cierpliwość. Jest jeszcze wiele innych powodów, dla których warto czytać książki. Doświadczenie pokazuje, że osoby, które czytają, zawsze mają swoje zdanie, nie idą za tłumem, a samodzielne myślenie ich nie męczy.

          Piękne czytanie to umiejętność pozyskania uwagi  i serca słuchacza. Warto, wszak nasza cywilizacja rozwinęła się poprzez kulturę słowa…

           

          Tekst: Marzena Sękowska

           

           

           


          Dzień życzliwych-dniem szczęśliwych.

                  21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Dayi symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Jak w piosence Ewy Farny „Bumerang” pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

                  Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka podjęliśmy szereg działań. Jednym z nich było „Drzewko życzeń i pozdrowień” za którego pośrednictwem uczniowie oraz nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób. Na znak protestu przeciwko złości i agresji, w swojej garderobie cała społeczność szkolna zaakcentowała  kolor żółty.
          W bibliotece szkolnej można było wpisać się do księgi życzliwości, która została założona w 2014roku.
          Z okazji tego szczególnego dnia uczniowie klas: IV-VI przygotowali plakaty z hasłami dotyczącymi życzliwości, które zostały wystawione na głównym korytarzu szkoły. Każdy, kto wchodził do budynku, mógł przeczytać  pozytywną myśl i przekazać ją w tym dniu: rodzinie, koleżance, koledze... Samorząd Uczniowski  przygotował zbiór cytatów, złotych myśli i sentencji  na temat życzliwości, które zostały wyeksponowanie na drzwiach do sal lekcyjnych.

                  Ten dzień, już tradycyjnie umilił nam  kiermasz pysznych ciast, sałatek i koreczków. Wszystkie te  pyszności sprzedawali uczniowie wraz z rodzicami.  Zebrane fundusze w kwocie 2971,08zł  przekazano Radzie Rodziców.

                  Po co to wszystko? Mam nadzieję, że ten dzień sprowokował nas do spojrzenia na codzienność inaczej: po co narzekać i dąsać się na siebie skoro można inaczej. Z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście, zawsze warto przeprosić, rozmawiać, pozytywnie nastawić się do siebie i do świata. Czasami wystarczy tylko szczery uśmiech i od razu życie staje się lepsze.

          Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli, po raz kolejny pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem.

          Tekst: Marzena Sękowska


          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli, począwszy od czasów, gdy Polska przestała istnieć jako niepodległe państwo na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, aż do dnia, w którym odzyskaliśmy niepodległość. Przekazywane treści były przeplatane pięknymi, patriotycznymi pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru oraz recytacjami wierszy, co przyczyniło się do głębszego przeżywania tych ważnych chwil. Dzięki prezentacji multimedialnej wszyscy uczestnicy apelu włączali się do wspólnego śpiewania utworów, które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności. Miłym akcentem uroczystości była wspólna zabawa rytmiczno – ruchowa do pieśni „Jak szło wojsko raz ulicą”.                              

           Akademia została przygotowana przez uczniów klasy 4 a oraz członków chóru i młodych muzyków ( G. Abendrot, T. Kuciemby i S. Matery) pod kierunkiem nauczycieli: Agaty Żuk i Renaty Zarzyckiej.

          „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy recytowali uczniowie klasy I b: Gabor Szajek i T. Pankiewicz.

           

                                                                                                         Tekst: Agata Żuk


          Jestem z tych, którzy wierzą,
           że nauka jest czymś pięknym"                           

                                                  Maria Skłodowska-Curie

                            

           150-lecie urodzin Marii Skłodowskiej-Curie

           

                   Dwukrotnie otrzymała Nobla, a jej geniusz inspiruje do zdobywania wiedzy kolejne pokolenia uczniów naszej szkoły. Maria Skłodowska-Curie - od 40 lat Patronka Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach, 7 listopada obchodziłaby 150 urodziny.

                   Uchodziła za oschłą i pragmatyczną damę w czerni, której największą pasją była nauka. I choć nie da się ukryć, że w laboratorium spędziła większość swojego życia, okazuje się, że ciemne suknie i poważny wyraz twarzy na zachowanych do dziś zdjęciach to tylko pozory. Była niezwykle zaangażowaną wykładowczynią, pewną siebie i piękną kobietą, kochającą żoną, troskliwą matką i oddaną siostrą.
                   Urodziny patronki były okazją, aby przypomnieć sobie postać noblistki. Chcieliśmy pokazać naszym uczniom  uczoną nie tylko przez pryzmat jej kariery i dokonań naukowych, ale przede wszystkim jako kobietę z krwi i kości-  zdecydowaną, charyzmatyczną, odważną i pełną pomysłów. 
                   Na głównym korytarzu powstała gazetka, którą tworzyli uczniowie, samodzielnie wyszukując różne ciekawostki z życia Marii Skłodowskiej-Curie. Na zajęciach lekcyjnych była okazja do poznania najważniejszych chwil  z życia i pracy noblistki, obejrzeć prezentacje oraz film  edukacyjny z serii „Byli sobie wynalazcy”, który w formie kreskówki zobrazował młodym widzom sylwetkę uczonej i jej osiągnięcia. W tym dniu każda klasa wraz z wychowawcą złożyła pod pamiątkową tablicą różę. Biblioteka szkolna wyeksponowała książki o Marii Skłodowskiej-Curie,   zachęcając  w ten sposób czytelników do zapoznania się  z historią sukcesu tej genialnej uczonej, która nie miała łatwego życia, ale była wytrwała w swoich dążeniach.
                   Myślę, że jest to postać, która młodych ludzi może zainspirować, pokazując jak stawić czoła wszelkim przeciwnościom i jak konsekwentnie dążyć do realizowania postawionych celów.  
          Jej niezwykłą osobowość podziwiał m.in. Albert Einstein, który cenił Marię Skłodowską-Curie
          za poczucie misji i pozostanie wierną swoim wartościom mimo ogromnej sławy. W 2015 roku Szkoci przyznali jej tytuł najbardziej wpływowej kobiety 200-lecia
          .
                     
          Ta wybitna persona jest dowodem na to, że będąc skromnym, można być wielkim.

          Tekst: Marzena Sękowska

           Można obejrzeć pod podanym adresem (1,48 min)https://www.youtube.com/watch?v=-3Y1xne69IY 

           


           

          Przerwa na wspólne czytanie

          Kiedyś czytałeś dużo, ale teraz nie możesz znaleźć na to czasu? Wiesz, że czytanie rozwija, że czytać warto, ale jakoś trudno ci się zmobilizować i ciągle odkładasz
          to na później? Listopad to idealny moment na to, żeby wrócić do książek. Sprawdź, jak to zrobić!

          W każdy piątek, na długiej przerwie, w bibliotece szkolnej czytamy książkę
          „Był sobie pies” W. Bruce Camerona, która przedstawia
            losy najbardziej wyszczekanego bohatera wszech czasów. Oto pełna głębokich uczuć i zdumiewająca opowieść o oddanym psie, który życiową misją czyni wpajanie swoim właścicielom znaczenia miłości i pogody ducha.

          Gwarantujemy miłą atmosferę i niezapomniane  wrażenia !

          Zapraszamy: Aldona Sulawiak i Marzena Sękowska

           

           


           

          Przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników biblioteki szkolnej.


           ,,…. Biblioteka jest tuż, tuż;
           a my chcemy do niej ju
          ż!’-

                   Z radością informuję, że grono czytelników naszej biblioteki powiększyło się o uczniów klas pierwszych. Pierwszaki bardzo chciały stać się pełnoprawnymi uczniami i móc samodzielnie wypożyczać książki w Bibliotece Szkolnej.
                   2 listopada uczniowie klas pierwszych zapoznali się z pomieszczeniem biblioteki,  poznały zasady zachowania się
          w bibliotece i sposób wypożyczania książek. Nie zabrakło też rozmów o poszanowaniu książek.
          Uczniowie doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jakie prośby mają książki, wykazali się również bardzo dobrą znajomością znaczenia słów „biblioteka”
          i „księgarnia”.
              
                  Kulminacyjnym punktem i zarazem niezwykle emocjonującym, było wybranie ciekawej książeczki i jej wypożyczenie. Od tej chwili pierwszaki stały się oficjalnymi czytelnikami naszej biblioteki.

                   Bardzo cieszy mnie entuzjazm z jakim nowi czytelnicy wybierali książki do czytania. Największą popularnością cieszyły się książki z serii „Czytam sobie” oraz pozycje o zwierzętach. Ale zostało jeszcze mnóstwo książeczek po które zapraszamy dzieci
          i rodziców.

          Tekst: Marzena Sękowska

           


          ESPERIADA 2017

                    Z okazji Święta Edukacji Samorząd Uczniowski oraz inicjatorki Panie: Elżbieta Dybiżbańska, Marzena Sękowska i Monika Fryszkowska zorganizowały Esperiadę wzorowaną na znanym większości teleturnieju telewizyjnym Familiada.
                   Panie zaplanowały przebieg imprezy, przewodnicząca Emilia Pasik  i opiekunka SU Pani Marzena Sękowska wcieliły się
          w postać prowadzącego, dzięki Paniom Elżbiecie Dybiżbańskiej i Monice Fryszkowskiej nasz turniej zyskał fachową oprawę audiowizualną, a nad sprzętem nagłaśniającym, niezwykle profesjonalnie, czuwał uczeń klasy Vb Mateusz Rożyński.
                   Hol w pawilonie drugim na jedno popołudnie zamienił się w studio wypełnione wyjątkowymi gośćmi, a jednocześnie uczestnikami zabawy - pracownikami szkoły. Do rywalizacji stanęły rodziny: Skłodowskich i Curie, w których skład wchodzili nauczyciele i uczniowie. W zabawie należało wykazać się dobrym humorem, ale też i  sporym refleksem.
                   Dwa tygodnie wcześniej uczniowie otrzymali kwestionariusze ankiety z pytaniami dotyczącymi naszej szkoły. W związku
          z tym w Esperiadzie pojawił się zestaw pytań i autentycznych odpowiedzi, dzięki którym dowiedzieliśmy się między innymi: jakie koło zainteresowań jest najbardziej popularne w naszej szkole, za co najczęściej uczniowie otrzymują pochwały od nauczycieli,
          co uczniowie lubią w nauczycielach, co może poprawić nastrój ucznia po otrzymaniu jedynki, z jakiego powodu uczniowie spóźniają się do szkoły, co można znaleźć w plecaku ucznia i co uczniowie w szkole gubią najczęściej.  
                   Śmiechu i zabawy nie zabrakło. Sądząc po pozytywnych, żywiołowych reakcjach zaproszonych gości, turniej spełnił swoje zadanie i był miłą odskocznią od szkolnej rutyny. W Esperiadzie zwyciężyła rodzina Skłodowskich, chociaż wynik nie miał większego znaczenia, chodziło nam o wspólnie spędzony czas.
                  Na zakończenie, za anielską cierpliwość w edukacyjnej podróży, uczniowie wręczyli pracownikom szkoły kryształowe aniołki, symbolizujące bezpieczeństwo, spokój i radość. 
                 Pisząc o Esperiadzie nie można pominąć pięknego występu szkolnego chóru. Młodzi artyści pod kierunkiem Pani Renaty Zarzyckiej uświetnili ten wyjątkowy dzień śpiewając kanon „Dona nobis pacem” oraz piosenkę Zaplątani „Cierpliwie czekam”.

          Specjalne podziękowania organizatorzy kierują  do naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury UM w Policach Pana Witolda Stefańskiego za użyczenie swojego głosu.

          Serdeczne podziękowania dedykujemy Firmie Kemipol Sp. z o.o. oraz Wydziałowi Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Policach za ufundowanie nagród dla uczestników Esperiady. Wręczenie nagród – niespodzianek dało szansę na docenienie pracy uczniów angażujących się w działalność samorządu uczniowskiego, a także  uatrakcyjniło naszą zabawę.

          Tekst: Marzena Sękowska