• Rok Szkolny 2016/2017


        •           Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2017 r. na strzelnicy Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego i Miłośników Broni Dawnej "Grajcar" w Dobieszczynie odbyły się zawody strzeleckie polegające na oddaniu dziesięciu strzałów do tarczy ustawionej w odległości 50m z karabinu o kalibrze .22LR w których brali udział uczniowie klas 6a i 6c naszej szkoły.

          Zawody przebiegły w duchu sportowej rywalizacji. Każdy z zawodników mógł zdobyć maksymalnie 100 pkt.

          • I miejsce z wynikiem 75 pkt. zajęła Sandra Owczarczyk z kl. 6c

          • II miejsce z wynikiem 62 pkt. zajął Mateusz Górka z kl. 6c

          • III miejsce z wynikiem 60 pkt. zajęła Weronika Lintas z kl. 6a

          Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy

          Tekst: Aldona Sulawiak


          Noc z Książką to  wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i bibliotekę, to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania zbiorów biblioteki szkolnej, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka.

          W tym roku szkolna III edycja  Nocy z książką  odbyła się z 12 na 13 maja. W tegorocznym wydarzeniu uwzięło udział 15 uczniów z klas piątych  i szóstych, którzy są wyróżniającymi się  czytelnikami i stałymi bywalcami biblioteki szkolnej.

          I tak w  wielkim skrócie:

          Uczestnicy  Nocy z książką zgromadzili się w szatni szkolnej o godz. 19.00. Po pożegnaniu z rodzicami  i złożeniu w świetlicy szkolnej  przyniesionych śpiworów, plecaków, maskotek, gier planszowychi wielu innych potrzebnych drobiazgów, rozpoczęto nocną akcję od zabaw integracyjnych oraz czytaniu i rozmawianiu o literaturze. Każdy uczeń miał okazję zaprezentować swoją ulubioną książkę. Po przerwie na posiłek (pysznej pizzy)  uczniowie wykonywali zakładki do książek wg własnego projektu. Prawie do trzeciej rano młodzież  grała w przygotowane przez siebie gry planszowe związane  z książką czy biblioteką. W międzyczasie wspólnie snuto niesamowite opowieści i grano w Kości Opowieści (Story Cubes) - dziewięć ładnie wykonanych, sześciennych kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji. (Rzucając wszystkimi dziewięcioma kostkami, rozpoczynacie swoje opowiadanie od "Dawno, dawno temu..." lub jeśli wolicie "Pewnego razu..." Następnie opowiadacie historię w oparciu o dziewięć obrazów, które wypadły na kostkach. Osobiście polecam). Około trzeciej w nocy uczestnicy  „zanurkowali” w śpiwory, a kto nie zasnął od razu, mógł posłuchać książek, które czytali chętni uczniowie. Na koniec imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe Dyplomy Przyjaciela Książki.

          Moja przygoda z Nocą z Książką  nie zakończyła się tego poranka. Przez kilka następnych dni opowiadałam znajomym o swoich przeżyciach i refleksjach związanych z tą imprezą czytelniczą. Ten, kto uważa, że współczesna młodzież nie przepada za książkami, z pewnością jeszcze nie poznał naszych uczniów. Miałam okazję  słuchać i rozmawiać z młodzieżą, dla których  książka jest jednym z elementów ich codziennego życia i nie należy do sacrum. Mówili mi : „To dość proste: lubię czytać, tak jak ktoś inny lubi na przykład grać w piłkę”.

          Obie  z  Panią Dorotą Materą  - nauczycielką  języka polskiego  i współorganizatorką Nocy z Książką, czułyśmy się wyróżnione tym, że  mogłyśmy spędzić czas w tak oczytanym towarzystwie (w  języku funkcjonuje termin „oczytany” i  oznacza, że ktoś ma wartościową wiedzę). Myślę, że dla wszystkich uczestników była to fascynująca przygoda i wielu z nas chętnie by ją powtórzyło. 

          I jeszcze jedno przyszło mi do głowy, że ludzie czytający są bardziej spokojni. Może dlatego, że ciągle ruszają oczami od lewej do prawej...

          Tekst: Marzena Sękowska

           


          Serdecznie dziękujemy rodzicowi:
          Pani Marlenie Jakubowskiej
          za pomoc w opiece nad uczniami
          podczas trwania imprezy czytelniczej Noc z Książką.

          Nagranie z "Nocy z książką" można obejrzeć pod podanym adresem (4,41 min) https://youtu.be/1Qmu08p9-2U 

           


                                                               11- 12  maja

                                                                                             Święto Biblioteki Szkolnej

          Tradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Mając na uwadze ten fakt, postanowiliśmy
          w szkole zorganizować 
          Święto Biblioteki Szkolnej. Za przebieg czytelniczej  imprezy odpowiedzialne były Panie:  Halina Adamczak, Dorota Matera, Aldona Sulawiak, Iwona Majchrowska, Izabella Krauska oraz Marzena Sękowska, które 
          opracowały dla uczniów specjalny  program promocji czytelnictwa.

           

          W ramach obchodów Święta  nasi uczniowie uczestniczyli w różnorodnych imprezach:

          1. Lista przebojowych książek - zespoły klasowe na lekcjach wychowawczych wspólnie tworzyły listę najciekawszych książek, które można polecić  do czytania. Listę przebojowych książek eksponowano na drzwiach klasy, od strony korytarza.

          2. Czytanie przez pięć minut na początku każdej lekcji - uczniowie z wychowawcami klas wybierali książkę, której  słuchali w dniach 11-12 maja, pięć minut przed  rozpoczęciem każdej lekcji. Wybrany przez wychowawcę uczeń był odpowiedzialny za przekazanie książki każdemu nauczycielowi, który z daną klasą miał zajęcia.

          3. Zbieramy książki na „Półkę wędrującej  książki”- każda klasa przygotowała  przynajmniej jedną książkę 
          na „Półkę wędrującej książki”. Większość z nich podpisano, kto jest darczyńcą, wpisano datę i dedykację. Zanim podarowane książki powędrowały  na półkę, podczas trwania Święta Biblioteki Szkolnej, zostały wyeksponowane na wystawce na korytarzu głównym.

          4. Prezentacja „Z książką mi do twarzy”- uczniowie przygotowali zdjęcia (grupowe lub  indywidualne) na temat „ Z książką. mi do twarzy”. Z otrzymanych fotografii została przygotowana prezentacja, która można było obejrzeć w dniach 11-12 maja, w holu pawilonu II oraz w bibliotece szkolnej.

          5. Kiermasz taniej książki dla uczniów, rodziców i nauczycieli - W bibliotece szkolnej  można było  kupić książki  z wydawnictw: Tania Książka oraz II Tom książki już od 2,00 zł.

          6. Gazetka „ Biblioteka szkolna” -   na korytarzu głównym szkoły zostały wyeksponowane   gazetki na temat zalet korzystania z  biblioteki szkolnej i czytania książek oraz krótka historia naszej biblioteki.

          7. Noc z książką - najlepsi czytelnicy z klas IV-VI  , w nocy z 12 na 13 maja wzięli  udział w projekcie „Noc
          z książką”. Relacja z
          Nocy z Książką powyżej.

          8. Ogólnopolska akcja czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam” - 1 czerwca , o godzinie  10.00 uczniowie naszej szkoły przyłączą się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania.

          Działania zostały podjęte w  myśl powiedzenia: ,,Mądra szkoła czyta dzieciom”. Miały dać szansę naszym uczniom  poznawać  świat książki i rozwijać zainteresowania czytelnicze.  Pozwolić nauczycielom, wychowawcom i bibliotekarzom, wspólnie pracować nad wychowaniem do czytania.

          Czy udało nam się rozbudzić potrzebę czytania wśród naszych uczniów? Moje wątpliwości  rozeszły się
          w momencie
            kiedy uczniowie zaczęli wspólnie tworzyć  w klasach Listy Przebojowych Książek lub wybierać  książkę do wspólnego czytania. W bibliotece zrobił się ruch, między regałami „buszowali” nasi uczniowie,
          od czasu do czasu wydając okrzyki zachwytu i zdziwienia, że TAKA
           książka znajduje sie w szkolnej bibliotece. Wielu z nich przekonało się, że biblioteka szkolna oprócz obowiązkowych lektur szkolnych oferuje
          ciekawe, wartościowe, a często też zabawne pozycje dla tych najmłodszych i dla tych nieco starszych.   

          Chcę wierzyć w to, że  nasza biblioteka szkolna jest miejscem, które wspiera ciekawe pomysły i umożliwia rozwój zdolności naszych uczniów w wielu dziedzinach. Swoje spostrzeżenia i refleksję pozwolę sobie zakończyć cytatem Umberto Esco - O bibliotece

          „ Rzeczywiście, często sie zdarza, że idzie się do biblioteki, bo chce się książki o znanym tytule, ale główna funkcja biblioteki, a przynajmniej funkcją biblioteki w moim domu i w domach wszystkich znajomych, jakich możemy odwiedzać, jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało, a które, jak się okazuje, są dla nas niezwykle ważne”.

          W imieniu całego zespołu dziękuję  wszystkim za udział w obchodach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych i zapraszam do wypożyczania książek.

          Tekst: Marzena Sękowska

           Do szkolnej biblioteki serdecznie zapraszamy także rodziców naszych uczniów. Mogą Państwo wspólnie ze swoimi dziećmi wybierać książki do wypożyczenia oraz skorzystać z literatury pedagogicznej dla dorosłych.

           


           

          VII FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

           

            5 kwietnia miałam okazję zobaczyć  VII Finał Wojwódzkiego Konkursu Recytatorskiego pod Patronatem Kuratorium Oświaty
            w Szczecinie „Nie wyrastaj z marzeń”, który miał miejsce  w Szkole Podstawowej nr 7  im. H. Raszki w Szczecinie. Impreza
           o charakterze edukacyjno-artystycznym pod hasłem „Wymaluj swój świat słowem”, od siedmiu lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodych artystów. Jak co roku uczniowie zaprezentowali  swoje ulubione wiersze. Tematem było wszystko, co jest im bliskie: marzenia, rzeczywistość, w której żyją, radości i problemy. Ważne było, aby  utwór poetycki był dostosowany do możliwości interpretacyjnych dziecka zgodnych z jego poziomem rozwoju.

          „Ty się nie zmieniaj, ty już taki zostań, Ty nie wyrastaj z marzenia” (Joanna Kulmowa) – takie motto towarzyszyło zmaganiom naszych reprezentantów: Julii Siemianowskiej z klasy VId, która zaprezentowała się w wierszu własnego autorstwa pt. „Nie wyrastaj z marzeń” oraz Nikodemowi Wysockiemu z klasy VIa, recytującemu utwór mistrza w pisaniu  dla dzieci, Ludwika, Jerzego  Kerna pt. „O rodzicach”.

          Przy ocenie popisu recytatorskiego jury konkursu, w składzie: Pan Marcin Gargas - aktor z Teatru Słowa Proscenium oraz instruktor Studia Teatr, Pani Marta Wojcieszak - polonistka z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, Pani Marta Kostecka - polonistka obecnie pracująca w MBP oraz Pani Anna Zbiegień - nauczycielka języka polskiego ze szkoły Podstawowej nr 16 w Szczecinie, brało pod uwagę: sugestywność wypowiedzi, dobór tematu, jasność formułowania myśli, płynność oraz poprawność języka i jego barwność, a także odpowiednie wykorzystanie limitu czasu.

          Poziom konkursu był naprawdę imponujący. Trzeba podkreślić niezwykłe emocje, jakie towarzyszyły podczas recytacji, a także staranne przygotowanie młodych recytatorów. Myślę sobie, że wybór najlepszych nie był łatwy. Z dwudziestu dwóch uczniów klas IV-VI, jury przyznało dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i trzecie oraz dwa wyróżnienia. Tym bardziej miło mi poinformować, że w szóstce najlepszych znalazł się Nikodem Wysocki, który  otrzymał wyróżnienie.

          Każdego z nas czasem zatrzyma podczas lektury myśl: “o rany, to było świetne!”,a Nikodemowi  w taki właśnie WYJĄTKOWY sposób udaje się zainteresować słuchaczy. Recytacja nie jest prostą sztuką, jak mogłoby się wydawać – przybyli patrzą tylko na ciebie, nie ma partnera, rekwizytów, trzeba pilnować, żeby nie znudzić publiczności, bardzo często także zaciekawić tych, którzy nie słuchają. Nikodem zachwycił nie tylko konkursowe jury, ale także (co równie ważne!) zgromadzoną publiczność
          i konkurentów.

          Talent Julii i Nikodema miałam okazję poznać sześć lat temu, kiedy oboje po raz pierwszy  wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim. Już wtedy,  swoją interpretacją utworu, doskonałą dykcją oraz spontanicznością zdobyli przychylność szerokiego grona odbiorców.

          Julio i Nikodemie, gratuluję Wam wrażliwości poetyckiej oraz  dbałości o piękno mowy i życzę dalszego czerpania radości
          z zabawy słowem.

          Tekst: Marzena Sękowska
           


          ATRAKCYJNE PRZERWY Z KSIĄŻKĄ

          Świadomi korzyści wynikających z czytania, bogatsi o doświadczenia z ubiegłorocznych „Atrakcyjnych przerw z książką”, postanowiliśmy zrobić wszystko, aby ta fascynująca akcja na stałe zagościła w kalendarium naszych szkolnych wydarzeń.
          Ba, być może powinna w nim zająć miejsce honorowe?

          Musicie przyznać, że nie jest prostą sprawą zachęcić dzieci do sięgnięcia po książkę. Szczególnie dziś, w dobie cyfrowych zabawek, które pozwalają spędzić czas przyjemnie, nie wymagając wysiłku i skupiania uwagi. Spore więc wyzwanie stoi przed autorami książek dla dzieci.

          Książka „Odyseusze” spełnia wszelkie kryteria literatury ciekawej, wciągającej i obiecującej świetne przygody. Wystarczy tylko otworzyć książkę, by przenieść się w świat, który stworzyła dla  czytelnika Agnieszka Stelmaszyk. Bohaterami serii "Odyseusze" jest rodzeństwo – Matylda i Daniel. Dzieci wraz z rodzicami, na pokładzie jachtu Mellody, przemierzają morza i oceany. Któż
          z nas nie chciałby przeżyć takiej przygody, podróży dookoła świata? Jednak podróż rodziny Wesołowskich nie jest zwyczajna. Nie jest to podróż, w której dzień jest podobny do dnia poprzedniego i następnego zarazem, a noc jest czasem odpoczynku… Mroczne odmęty skrywają pewien sekret i wielu chce go poznać. Nie tylko Matylda i Daniel. Czy ta dwójka przetrwa w świecie, w którym stare legendy ożywają, a groźni piraci naprawdę nie znają litości?

          Jeśli chcesz dołączyć do wyprawy, to zapraszamy w każdy piątek,  na dużej przerwie, do  biblioteki szkolnej.  Pani Aldona Sulawiak  pięknym czytaniem „Odyseuszy” przykuwa uwagę wszystkich słuchaczy. Ahoj przygodo!

          Stali bywalcy biblioteki wiedzą,  że większość filmów ma swoje drukowane pierwowzory, że gry komputerowe często odnoszą się do książek lub mają drukowane przewodniki, że korzystanie z Internetu wymaga biegłości w czytaniu, którą można przećwiczyć w lekturze powieści... Dlatego Kochani, czytajmy!

          Tekst: Marzena Sękowska

          P.S.  Zapraszam do czytania innych nauczycieli oraz chętnych rodziców.

                                                             Nagranie  można obejrzeć pod podanym adresem :

                                                                    https://www.youtube.com/watch?v=THerR5s-xt4


                 VI Powiatowy Konkurs Recytatorski   

          Rola konkursów recytatorskich nabiera coraz większego znaczenia, zwłaszcza w obliczu ciągłego deprecjonowania sztuki pięknego mówienia nie tylko w środowisku dzieci i młodzieży, ale też w kręgu mediów. Drzemiący w tych najmłodszych recytatorach potencjał i naturalne zainteresowanie sztuką słowa jest więc skarbem, którego nie sposób przecenić
          i który za wszelką cenę warto chronić i rozwijać.

          Dlatego ucieszyłam się, że 23 marca  dział Regionalny w Bibliotece im. M. Skłodowskiej - Curie w Policach rozbrzmiewał gwarem dziecięcych głosów. Spotkali się tutaj młodzi, utalentowani  uczniowie szkół podstawowych z całego powiatu polickiego, by po raz szósty spróbować swych sił w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Poezja Regionalnych Polickich Poetów Heleny Pilarskiej i Stanisława Rapiora. O laur najlepszego recytatora walczyło dziewiętnastu uczniów z klas IV-VI,  towarzyszyli im nauczyciele bibliotekarze,  nierzadko nawet rodzice.

          Naszą szkołę reprezentowało trzech  uczniów, którzy należą do koła teatralnego „Suflerek”: Julia Siemianowska z klasy VId, Martyna Zawitkowska z klasy VIb oraz Nikodem Wysocki z klasy VIa.

          Jury  szczególną uwagę zwracało na dobór repertuaru, jego wartość artystyczną, oryginalność oraz dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora. Wybór laureatów jak zwykle nie był łatwy, zwłaszcza, że poziom konkursu i  zdolności wykonawcze poszczególnych uczestników nieustannie rosną.

          Możecie sobie wyobrazić, jak bardzo byłam dumna kiedy nastąpiła Gala Laureatów konkursu i  przewodnicząca komisji  przedstawiła wyniki:  I nagrodę  oraz Nagrodę Autorską S. Rapiora i H. Pilarskiej otrzymał: Nikodem Wysocki za recytację wiersza Stanisława Rapiora pt. „Nikoli przypowiastka o Jeżu i Żabie”. III nagrodę oraz Nagrodę Autorską Heleny Pilarskiej zdobyła Julia Siemianowska za recytację wiersza Heleny Pilarskiej pt. „Mój wnuk Jan Marcin poszedł do przedszkola…”. Martyna Zawitkowska została wyróżniona ( były tylko dwa wyróżnienia)  za recytację wiersza Stanisława Rapiora pt. „Nikola przedstawia swój pokój”. Julia Siemianowska otrzymała również Nagrodę Związku Literatów Polskich/O w Szczecinie reprezentowany przez panią Różę Czerniawską-Karcz .

          Największa radość nauczyciela jest wtedy, kiedy uczeń przerośnie mistrza. Osobiście  bardzo wysoko oceniam recytację  Nikodema, Julki i Martyny. Moi uczniowie mają wielkie wyczucie, wspaniałą wyraźną artykulację i rozumieją sens prezentowanych utworów.  

          Życzę Wam żebyście dalej rozwijali swój talent, bo wierzę, że  czeka Was piękna przyszłość.

                                

                                   Nagranie z Powiatowego Konkursu Recytatorskiego: https://www.youtube.com/watch?v=PbTyOzHzoDY

           

          Tekst: Marzena Sękowska


           

                                                                  PASOWANIE NA CZYTELNIKA

           

          „My, uczniowie pierwszej klasy

          Tobie Książko przyrzekamy,

          że szanować Cię będziemy,

          krzywdy zrobić Ci nie damy”.
           

                    

          Biblioteka, wypełniając misję szkoły, stara się zapewniać dzieciom kształcenie i rozwój osobowości poprzez zabawę oraz umożliwia im uczestnictwo w życiu kulturalnym. Dlatego pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych.

          16 i 17 marca  odbyło się uroczyste przedstawienie z okazji pasowania na czytelnika klas pierwszych, które przygotowali  uczniowie należące do koła teatralnego „Suflerek”  pod kierunkiem p. Marzeny Sękowskiej. Młodzi aktorzy z „Suflerka” wprowadzili  pierwszoklasistów w świat bajek i baśni oraz uczyli poszanowania książek  bibliotecznych.

          Następnie dzieci musiały wykazać się znajomością alfabetu, rozpoznać bajkowe postacie oraz wymienić najważniejsze zasady zachowania się w bibliotece. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie na szóstkę i wtedy przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Wszyscy jednogłośnie obiecali, że będą czytać książki.

          Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książek oraz pamiątkowy dyplom  wykonany przez grupę uczniów, należących do koła teatralnego.

          W tym ważnym wydarzeniu,  po raz pierwszy uczestniczyli rodzice   uczniów. Książki i czytanie mają ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży, a rodzice mają niepowtarzalną szansę, by do tego rozwoju niewątpliwie się przyczynić, poprzez budzenie u swych pociech zamiłowania do książek i czytania od najmłodszych lat.

          Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi – jest przecież naszym obowiązkiem zachęcanie do  czytania. Wiemy, że ludzie, którzy czytają, podejmują lepsze decyzje, mają szansę na dobrą pracę, pozytywne relacje
          z ludźmi, a nawet na dłuższe życie .

          Na zakończenie tej miłej uroczystości p. wicedyrektor skierowała dużo ciepłych słów i podziękowań pod adresem uczniów  zaangażowanych  w przygotowanie pasowania.  Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć.

          Teraz nikt chyba nie ma wątpliwości,  że pierwszoklasistom   biblioteka  kojarzyć się będzie  z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

          Tekst: Marzena Sękowska


          JASEŁKA

          Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, magiczny, pełen spokoju i rodzinnego nastroju. To czas kiedy zatrzymujemy się wśród codziennego zgiełku i zastanawiamy nad tajemnicą narodzenia Pana Jezusa.
          W ten magiczny czas przenieśliśmy się w naszej szkole już 21 i 22 grudnia 2016 roku.

          Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli.
          W tym roku wydarzenia z Betlejem z przed ponad 2000 lat przypomnieli nam uczniowie klasy IIIa oraz dzieci
          z oddziału przedszkolnego 0b, pod opieką nauczycieli: p. Agaty Żuk, p. Agnieszki Sielickiej i p. Agnieszki Wasiluk. Przedstawienie ubogacił śpiew kolęd w wykonaniu zespołu wokalnego pod kierunkiem p. Mariana Wohlerta. 21 grudnia o godz. 17:00 odbyła się, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, wieczornica przedświąteczna, w której udział wzięli rodzice i krewni małym aktorów. Występ był niesamowitym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i ich najbliższych.

          Następnego dnia (tj. 22 grudnia) jasełka obejrzeli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

          Piękna scenografia, poprzebierani młodzi i zdolni aktorzy oraz wokaliści  wprowadzili  zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Maryi i Józefa szukających miejsca na nocleg, a którzy zatrzymali się i znaleźli schronienie w ubogiej stajence. To do nich i małego Jezusa przybyli  pasterze i mędrcy ze Wschodu, którzy w Nowonarodzonym rozpoznali Zbawiciela świata i złożyli Mu pokłon oraz przyniesione podarunki.  Do stajenki z pokłonami przybyły także gwiazdki, aniołowie, oraz dzieci
          z oddziału przedszkolnego. Całość przedstawienia przeplatana była śpiewem kolęd i pastorałek wykonywanych przez zespół wokalny i wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej. Zaangażowanie i ciężka kilkutygodniowa praca młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciły się, gdyż przedstawienie wywarło ogromne wrażenie i poruszenie wśród jego uczestników.

          Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń od małych aktorów i pani dyrektor. W świątecznych nastrojach uczniowie rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne i wizyty Mikołaja.

          Opracowała: Agnieszka Wasiluk


          Konkurs plastyczny pt.: „Anioł dobroci”

          W czasie Adwentu zorganizowany został, przez duszpasterzy parafii pw. Świętego Kazimierza Królewicza w Policach, konkurs plastyczny przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym „Anioł dobroci”. Zadanie polegało na wykonaniu anioła w formie przestrzennej.

          Celem uczestnictwa w zmaganiach konkursowych było rozwijanie dziecięcej wyobraźni  i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, odkrywanie własnych uzdolnień, kształtowanie poczucia estetyki oraz doskonalenie sprawności manualnych.
                          W konkursie wzięło udział 44 uczniów naszej szkoły, którzy wykonali, przy wsparciu rodziców, ciekawe i barwne prace. Anioły wykonane były wieloma technikami, przez połączenie rozmaitych materiałów. Prace budziły ogromny zachwyt, a ich autorzy zasłużyli na pochwały i uznanie.

          Wykonane anioły stanowią dekorację bożonarodzeniowego żłobka przygotowanego w kościele, gdzie można je oglądać do 2 lutego 2017 roku.

          Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce 8 stycznia. Uczestnicy zostali zaproszeni
          na mszę świętą o godz. 15:15, po której obejrzeli przedstawienie jasełkowe przygotowane przez oazę młodzieżową Ruchu Światło – Życie działającą przy parafii. Po nim nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Powołana przez organizatorów komisja miała ogromną trudność z wyłonieniem najciekawszych, najoryginalniejszych i wykonanych najciekawszą techniką prac. Ostatecznie przyznano 5 wyróżnień, z których 4 otrzymali uczniowie naszej szkoły:

          • Jakub Ołowiak z klasy Ia
          • Mikołaj Gruszczyński z klasy IVc
          • Kordian Kaleta z klasy Va
          • Krystian Jasionowicz z klasy VIa.
             

          Czas Adwentu i okres Bożego Narodzenia skłaniają nas do refleksji i podejmowania czynów pełnych miłości wśród naszych bliźnich, ludzi chorych, biednych i cierpiących. Organizatorzy konkursu kierując się tą ideą postanowili, że „Anioły dobroci” wykonane na konkurs zostaną po 2 lutego sprzedane, a pozyskane środki pieniężne przekazane na dwa cele charytatywne: budowę stacjonarnego hospicjum
          w Tanowie i na rzecz bezdomnych, którymi opiekują się siostry Misjonarki Miłości ze Szczecina. W ten sposób uczestnicy konkursu i ci, którzy ich prace zakupią staną się „aniołami dobroci” dla tych, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej. 

                                                                                                                                                                                                 Opracowała: Agnieszka Wasiluk


          11 listopada to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu, obchody Narodowego Święta Niepodległości. Jest to dzień wyjątkowy, wolny od nauki i pracy, dzień sprzyjający zadumie i wspomnieniom.  

                  W tym roku, w przededniu 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach, z kotylionami na piersi, uczestniczyli we wspaniałej lekcji historii i patriotyzmu przygotowanej przez uczniów klasy 6b i p. G. Musztafagę oraz zespół wokalny i p. M. Wohlerta. Występujący z wielkim zaangażowaniem wyśpiewali i opowiedzieli nam o tym jak 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj odzyskał niepodległość i znów pojawił się na mapie świata. Dowiedzieliśmy się, że właśnie 11 XI 1918r. działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a prze­bywające na naszych ziemiach oddziały obcych wojsk, zaczęły się z nich wycofywać. Polacy znowu mogli cieszyć się z własnego kraju, który przez ponad 100 lat zawłaszczony był przez Rosję, Prusy i Austrię. Polska odzyskała niezależność dzięki odwadze wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób zaborców zwalczenia wszystkiego, co wiązało się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Ani Niemcom, ani Rosjanom nie powiodła się germanizacja i rusyfikacja, czyli narzucenie naszym rodakom swojej kultury i języka. Dzięki bohaterstwu naszych przodków, którzy wywalczyli dla nas niepodległość, dziś żyjemy w wolnym kraju, mówimy w języku polskim, a języków obcych uczymy się chętnie z własnej woli.

                  Podczas akademii wysłuchaliśmy również wiersza pt. "Ziarno" napisanego w hołdzie Danucie Siedzikównie "Ince" i innym żołnierzom wyklętym przez uczęnnicę klasy 6d Julię Śiemianowską.

          Ziarno

          Chcieli Nas zakopać,
          nie wiedzieli,
          że jesteśmy ziarnem!

          Chcieli Nas złapać,
          nie wiedzieli,
          że jesteśmy wiatrem!

          Chcieli Nas wymazać,
          nie wiedzieli,
          że Bóg obserwuje!

          Chcieli Nas złamać,
          nie wiedzieli,
          że on się zmiłuje!

          Chcieli Nas oczernić,
          nie wiedzieli,
          że bratnia krew jest ciemniejsza!

          Zabili Nas,
          ale nie wiedzieli,
          że pamięć jest potężniejsza...

                  Gratuluję 6b, zespołowi wokalnemu, Julii Siemianowskiej i całej Społeczności Szkolnej, że z taką dumą potrafili świętować kolejną rocznicę wolnej Polski. 

          Dyrektor


                  24 października 2016 r. uczniowie klasy II c pod kierunkiem pani Karoliny Rybczyńskiej przy wsparciu pani Joanny Bodziachowskiej gościli na swoich zajęciach nauczycieli i dyrektorów z Włoch, Słowenii, Bułgarii i Niemiec oraz Gimnazjum nr 2 w Policach.

                  Obserwatorzy podczas zajęć pod przewodnim tytułem: Od drewna do papieru byli świadkami działań siedmiolatków związanych z ekologią, recyklingiem, dotychczasową wiedzą na temat znaczenia drzew w przyrodzie oraz znajomości gatunków drzew, liści, ich barw także w języku angielskim.  Drugoklasiści z zaangażowaniem układali ekologiczne puzzle i zaśpiewali gościom po angielsku piosenkę. Wyklejali również drzewa oraz rywalizowali przy użyciu „pacek” prezentując znajomość drzew, kwiatów i kolorów także w języku angielskim.

                  Współpraca w grupach to niełatwa sprawa, a tego właśnie uczymy od najmłodszych lat, bo czym skorupka za młodu nasiąknie ……

          Tekst: R. Maruszewska