• 2023/2024

        •  

           

                 

          Witamy w roku szkolnym 2023/2024

          i zapraszamy do biblioteki

          do poniedziałku do piątku 

          w godz. 8.00 - 16.00

           

          REGULAMIN KONKURSU NA NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA
          W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

           

          Organizator:

          Biblioteka szkolna

          Cele konkursu:

          - Zachęcanie do czytania książek i poznawania dorobku kultury i nauki,

          - Rozbudzanie zainteresowań i kształtowanie nawyków czytelniczych,

          - Popularyzacja czytelnictwa i biblioteki w środowisku lokalnym,

          - Zachęcanie do częstszego odwiedzania biblioteki i do korzystania z zasobów biblioteki.

          Zasady uczestnictwa i organizacji konkursu:

          1. W konkursie bierze udział każdy uczeń-czytelnik biblioteki szkolnej.
          2. Uczestnikiem konkursu może być czytelnik, który korzysta ze zbiorów biblioteki.
          3. Konkurs trwa od 1września 2023 do 31 maja 2024.
          4. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie wzorowych czytelników spośród trzech etapów edukacyjnych:
          I-III edukacji wczesnoszkolnej
          IV-VI szkoły podstawowej
          VII-VIII szkoły podstawowej
          5. Kryterium oceny jest liczba wypożyczonych książek, w trakcie trwania roku szkolnego od 1 września do 31 maja (1 książka – 1 punkt) .
          6. Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć 3 książki na dzień(łącznie z lekturą).
          7. Bibliotekarz ma prawo sprawdzić czy czytelnik przeczytał wypożyczoną książkę poprzez zadawanie pytań dotyczących jej treści. Jeżeli bibliotekarz stwierdzi, że czytelnik nie przeczytał wypożyczonej książki,  to ma prawo jej nie zaliczyć.
          8. Podsumowania wyników konkursu dokonają  bibliotekarze.
          Nagrody:  Najbardziej aktywni czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymają dyplomy i nagrody książkowe  na koniec roku szkolnego.
          Postanowienia końcowe:
          1.Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.sp3police.pl w zakładce Biblioteka.
          2.Uczestnictwo w konkursie oznacza akceptację warunków regulaminu.

           

           

           

          Story Of My Life | Clipart Panda - Free Clipart Images

          Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. Celem akcji jest promocja literatury i czytelnictwa wśród dzieci oraz młodzieży, ale również poszerzanie ich wiedzy na temat serca  - budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych. Z tematyką akcji związana była dekoracja biblioteki oraz stanowiące jej element odpowiednio dobrane cytaty.

          W związku z tym panie bibliotekarki pojęły  szereg zadań, w które włączyły się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, panie ze świetlicy oraz pozostali nauczyciele.

          Klasy 4-8 miały okazję uczestniczyć w lekcjach bibliotecznych na których uczniowie głośno czytali  fragmenty książek z sercem w tle. Były to fragmenty utworów: „Baś o dębowym sercu” Artura Jasińskiego, „Dwa serca anioła” Wojciecha Widłaka, „ Bracia Lwie Serce” Astrid Lindgren oraz „Dar serca”Lurlene McDaniel.  Działania nie ograniczyły się tylko do czytania, uczniowie wyszukiwali synonimów słowa „serce”, wyjaśniali związki frazeologiczne  ze słowem „serce”, dyskutowali o zdrowym stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo- naczyniowym. Po z tym uczniowie klas 4-8 wzięły udział w konkursie  na przestrzenny model serca. Do konkursu  zgłoszono 5 prac.

          Najmłodsi również aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej  Akcji  Czytelniczej „Czytamy z Sercem”. Wszystkie klasy młodsze  obejrzały  film edukacyjny na temat budowy serca i tego co jest mu potrzebne do tego, aby było zdrowe.

          Klasa 3a  wysłuchała książki Wojciecha Grajkowskiego pt. "Krew" czytanej przez nauczyciela z której dowiedzieli się m.in. czym jest serce i jak ono działa. Ponadto uczniowie podczas spaceru w okolicach szkoły rozdawali przechodniom czerwone serca z sentacjami, które miały zwrócić uwagę na to jak ważne jest dbanie o nie. Oprócz tego podczas zajęć klasa tańczyła i ćwiczyła dla swojego serca, za pomocą stetoskopu słuchała jego bicia, a podczas zajęć kreatywnych wykonała surówki i sałatki z użyciem różnych warzyw i owoców układając z nich serca na talerzu. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę jak ważna dla naszego zdrowia jest wiedza na temat serca, aktywność fizyczna, zdrowie psychiczne oraz dieta. Uczniowie klasy 3b czytali fragmenty książki Wojciecha Grajkowskiego „Krew”, a w ramach lekcji wychowania fizycznego wzięli udział w biegu „ z sercem”. Klasa 2b oraz 1a i 1b dyskutowały o tym  co lubi, a czego nie lubi nasze serce. Uczniowie z klasy 2b układały model serca  z puzzli

          3.10.2023 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z rzecznikiem prasowym PSSE w Policach p. Marcelą Kulewską. Pani Marcela opowiadała o budowie serca, o tym, jak pracuje, na co choruje, oraz co zrobić, aby jak najdłużej było zdrowe . Dzieci poznały także sposoby radzenia sobie ze stresem.

          Organizatorki akcji – nauczycielki bibliotekarki  mają nadzieję, że dzięki niej u naszych uczniów  wzrośnie poczucie  odpowiedzialności za własne zdrowie, a także wrażliwość na cierpienie innych.  

           

           

          PRZERWA NA CZYTANIE

          30 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.  Celem akcji było propagowanie  czytelnictwa, a także  pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.
          Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Uczniowie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. O wyznaczonej godzinie czytano w salach klasowych, a także w bibliotece, świetlicy i pokoju nauczycielskim.  Uczniom klas pierwszych czytali nauczyciele.

          Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji.

          JESIENNY KIERMASZ KSIĄŻEK

          Biblioteka szkolna zaprasza uczniów na kiermasz książek, który rozpoczął się 24 października i potrwa do 15 listopada.
          W ofercie znajdują się m.in.:  książki obyczajowe, fantasy, bajki, baśnie, wierszyki, legendy, kolorowanki, słowniki, poradniki, literatura piękna i popularno-naukowa.
          Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki w Tuliszkowie oraz księgarnię  Drugi Tom.  Wszystkie pozycje są nowe, pięknie wydane, w atrakcyjnych cenach!

          Część dochodu uzyskanego z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe, dlatego też serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udziału w tej akcji!

           

              STRAGANIK Z KSIĄŻKAMI BRZECHWY - KONKURS

          27 listopada  w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej – Curie w Policach odbył się finał  POWIATOWEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO o tytuł MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA „STRAGANIK Z KSIĄŻKAMI BRZECHWY”.
          Konkurs przeznaczony był  dla uczniów  klas drugich. Zadaniem uczestników było   piękne przeczytanie przed Jury konkursu i widownią wcześniej wybranego fragmentu książki Jana Brzechwy.
          Przeprowadzono eliminacje klasowe , w wyniku których wyłoniono finalistki:  Amelię Komar z klasy 2A i Laurę Urbaniak z klasy 2B. Obie dziewczynki wspaniale zaprezentowały się podczas finału konkursu, zdobywając wyróżnienie. Każda z nich otrzymała dyplom i nagrodę książkową.  

          Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

          REAKTYWACJA

           PÓŁKI WĘDRUJĄCEJ KSIĄŻKI

           

           

          Książka jest ponadczasowym dobrem, które niesie ze sobą wiele wartości, bowiem to dzięki czytaniu książek: wzbogacamy swoją wiedzę, przenosimy się w świat wartości, uczymy się aktywnego słuchania, trenujemy pamięć, pobudzamy naszą wyobraźnię, poszerzamy swój zasób słownictwa itp. Walorów aktywnego czytania książek jest wiele, ale we współczesnym świecie czynność ta, jest wypierana przez bogatą ofertę zastępników, które serwują nam nagminnie wysokie technologie. 

          Na głównym korytarzu naszej szkoły powróciła PÓŁKA WĘDRUJĄCEJ KSIĄŻKI. Zapraszamy wszystkich uczniów szkoły do zapoznania się z bogatą ofertą książek. Wybraną  książkę z półki  można wziąć do domu, przeczytać
          i  odłożyć na półkę.

          Tapeta Stos książek • odizolowany, ilustracja, rysunek • REDRO.pl

          WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK

          Biblioteka szkolna zaprasza uczniów na kiermasz książek, który odbędzie się  w dniach od 20 marca – 12 kwietnia (w godzinach otwarcia biblioteki).W ofercie znajdują się: książki obyczajowe, fantasy, bajki i baśnie, legendy, kolorowanki świąteczne, słowniki, poradniki, literatura piękna i popularno-naukowa.Książki zostały dostarczone do szkoły przez księgarnię  Drugi Tom.  Wszystkie pozycje są nowe, w atrakcyjnych cenach.

          Część dochodu uzyskanego z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe, dlatego też serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udziału w tej akcji!

          MAŁY KONKURS RECYTATORSKI-ETAP POWIATOWY

          18 marca w MOK-u odbył się Mały Konkurs Recytatorski- etap powiatowy. Naszą szkołę godnie reprezentowało sześcioro uczniów: Gaja Kutko(1a), Amelia Komar(2a), Agatka Jędrzejewska (3B), Nela Fryszkowska (5a), Janek Landowski(5b) i Gabor Szajek(7b).
          Uczestnicy konkursu reytowali wybrane utwory w trzech kategoriach wiekowych: kl-III, IV-VI i VII-VIII.
             Spośród 46 uczestników wyłoniono 3 laureatów, którzy tym samym zakwalifikowali się do etapu wojewodzkiego. Miło nam poinformować, że wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły- Nela Fryszkowska, która przepięknie zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy "Żuraw i czapla" oraz fragment prozy z książki K. Gacek "Supercepcja. Początek".


                    Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

          ZOSTAŃ CZŁONKIEM BRACTWA SALTAMONTES

          18 kwietnia br. czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w spotkaniu miłośników trylogii Kroniki Saltamontes zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Tanowie.
          W 4 – osobowych grupach w osobnych salach rozwiązywali wymagające logicznego myślenia zagadki dotyczące książki „Kroniki Saltamontes. Tajemnicze bractwo”. Udzielenie poprawnych odpowiedzi i  odgadnięcie szyfru pozwoliło im  opuścić salę  i dało możliwość uzyskania zaszczytnego tytułu Członka Bractwa Saltamontes.
          Legitymacje, potwierdzające członkostwo wręczyła uczestnikom autorka trylogii Monika Marin, która wcześniej przyglądała się pracy poszczególnych grup, a w końcowej części wyczerpująco odpowiedziała na wszystkie zadane przez uczniów pytania.

          Dziękujemy wszystkim za ciekawe, pełne  pozytywnych wrażeń spotkanie czytelnicze.