• Dzień życzliwości.

        • Dzień życzliwych-dniem szczęśliwych.

                  21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Dayi symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Jak w piosence Ewy Farny „Bumerang” pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

                  Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka podjęliśmy szereg działań. Jednym z nich było „Drzewko życzeń i pozdrowień” za którego pośrednictwem uczniowie oraz nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób. Na znak protestu przeciwko złości i agresji, w swojej garderobie cała społeczność szkolna zaakcentowała  kolor żółty. W bibliotece szkolnej można było wpisać się do księgi życzliwości, która została założona w 2014roku. Z okazji tego szczególnego dnia uczniowie klas: IV-VI przygotowali plakaty z hasłami dotyczącymi życzliwości, które zostały wystawione w holu. Każdy, kto wchodził do budynku, mógł przeczytać  pozytywną myśl i przekazać ją w tym dniu: rodzinie, koleżance, koledze... Samorząd Uczniowski  przygotował zbiór cytatów, złotych myśli i sentencji  na temat życzliwości, które zostały wyeksponowanie na drzwiach do sal lekcyjnych.

                  Ten dzień, już tradycyjnie umilił nam  kiermasz pysznych ciast, sałatek i koreczków, a także zdrowych, świeżo wyciskanych soków oraz warzywnych kanapek. Wszystkie te  pyszności sprzedawali uczniowie wraz z rodzicami.  Zebrane fundusze w kwocie 2971,08zł  przekazano Radzie Rodziców.

                  Po co to wszystko? Mam nadzieję, że ten dzień sprowokował nas do spojrzenia na codzienność inaczej: po co narzekać i dąsać się na siebie skoro można inaczej. Z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście, zawsze warto przeprosić, rozmawiać, pozytywnie nastawić się do siebie i do świata. Czasami wystarczy tylko szczery uśmiech i od razu życie staje się lepsze.

          Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli, po raz kolejny pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem.

          Tekst: Marzena Sękowska